Cork U14 Inter Regional Finals

The following two Saturdays see our U14 Inter regional finals in Football and Hurling take place.  First off on Saturday the 24th of Aug, our eight regional football teams play off in the Inter Regional Football Finals and the following Saturday, the 31st of Aug, we see our eight regional hurling teams play off in the Inter Regional Hurling finals.

Its been a long year with sixteen, U14 regional teams, taking to the fields at different stages leading up to the finals.  A big well done to all involved from our many players, mentors and of course the parents who have driven them to the different games over the last several months. 

U14 Regional Football Finals

24th August 2019

10.00am: East Cork V North Cork (West)

11.20am: Cork City (North) V North Cork (East) 

12.40pm: Mid Cork V West Cork

2pm: Cork City (South) V West Cork (South)

U14 Regional Hurling Finals

31st August 2019

10.00am: Mid Cork Vs North Cork (West)

11.20am: West Cork Vs Cork City (South)

12.40pm: East Cork (North) Vs North Cork (East)

2pm: Cork City (North) Vs East Cork (South)

Football Sat 24th Aug Pairc Ui Rinn

10.00am East Cork V North Cork (West)

Referee: Alec Gibbons

East Cork

 

Names

Club

1

Oran Sweetnam

Kiltha Og

2

Rory Lester

Midleton

3

Fionn O’Callaghan  

Aghada

4

Charlie O Neill

Kiltha Og

5

Oscar Slye  

Aghada

6

Shane Irwin

Erins Own

7

Nathan Sheehan

St Catherines

8

Timmy Wilk

Cobh

9

James Murray  

Youghal

10

Cian Hegarty

Aghada

11

Joel Joseph  

Carrigtwohill

12

Peter O’ Shea

Erins Own

13

Cillian Barry

Carrigtwohill

14

Daniel Murnane   

Carrigtwohill

15

Evan Mcgrath  

Midleton

16

Alex Howard

Midleton

17

Colm Leahy  

Killeagh

18

John Walsh  

Aghada

19

Darragh Fitzgerald  

Midleton

20

Niall Lang  

Midleton

21

Jack Flynn

Aghada

22

Diarmuid Buckley  

Killeagh

23

Kelvin Cody Byrne

Kiltha Og

24

Stephen O’Shea

Aghada

25

Matthew Rosner

Castlelyons

26

Aaron Desmond

Carrigtwohill

27

Conall Reilly

Kiltha Og

28

Tadgh O’Leary Hayes

Midleton

29

Tadgh Bohan   

Midleton

 

  

Mentors

 

Christoir O Cathasaigh

Midleton

Adam Peerbux

Glanmire

Anthony Oosthiizen

 Aghada

Shane Supple

 GDA

North Cork (West)

 

Names

Club

1

Tom Barrett

Clyda Rovers

2

Donnacha Barrett

Clyda Rovers

3

Niall Burke

Clyda Rovers

4

Martin Collins

Kiskeam

5

Colm Geary

Kilshannig

6

Andrew Healy

Dromtarriffe

7

Brandon Hogan

Buttevant

8

Aidan Kelly

Clyda Rovers

9

Finn McKee

Dromtarriffe

10

Darragh Moynihan

Boherbue

11

Alan O’Connell

Kilshannig

12

Sean O’Connell

Kilshannig

13

Diarmuid O’Connor

Kanturk

14

Eoin O’Hanlon

Killavullen

15

Alan O’Leary

Milstreet

16

Cathal O’Riordan

Clyda Rovers

17

Sean O’Sullivan

Clyda Rovers

18

Rory Regan

Killavullen

19

Colm Ring

Kilshannig

20

Kai Whelan

Buttevant

21

Anthony Jenks

Kilshannig

22

Cormac O Sullivan

Croke Rovers

23

 

 

 

 

Jack MacCarthaigh

 

 

 

 

Croke Rovers

 

 

 

 

Mentors

 

Pat Spratt

GDA

Martin O’Brien

Granard Gaels

Martin Farrissey

 

Denis Twomey

 

Cormac O Sullivan

Croke Rovers

Jack MacCarthaigh

Croke Rovers

David O’Sullivan

 

11.20am Cork City (North) V North Cork (East) 

Referee: Colm Vaughan

Cork City (North)

 

Names

Club

1

Jason O Keeffe

Grenagh

2

Conor O Rourke

Glanmire

3

Ruiri Hurley

Glanmire

4

Dan Twomey

Grenagh

5

Brian Dore

Ballincollig

6

Tiernan Buckley

Blarney

7

Sean King

Glanmire

8

Joe Cronin

Blarney

9

Michael O Driscoll

Glenville

10

Ciarán Buckley

Ballincollig

11

Ross O Sullivan

Na Piarsaigh

12

Alex Lunch

Na Piarsaigh

13

Sam Dennehy

Glenville

14

Jerry Murphy

Blarney

15

John Leddy

Glanmire

16

Paul Ahern’s

Grenagh

17

Harry Jones

Glanmire

18

Sam Mcnamara

Glanmire

19

John Kelleher

Whitechurch

20

Eddie Coughlan

Whites Cross

21

Ross Yelverton

Glanmire

22

Callum O Mahony

Glenville

23

Ciarán O Riordan

Glenville

24

Ben Carroll

Whitechurch

25

Ross Hennessy

Glenville

26

Liam Foley

Glenville

27

Cian Cronin

Glenville

28

Ciarán O Leary

Glenville

Mentors

 

Con Leddy

Glanmire

Colman O Driscoll

Glenville

Paudie O Brien

GDA

North Cork (East)

 

Names

Club

1

Deccie Copps

Mallow

2

Cathal Cremin

Buttevant

3

Alex Deedy

Doneraile

4

Oisin Farrell Carey

Killara Óg

5

Killian Fitzgerald

Fermoy

6

Mark Kelleher

Mallow

7

Sean Óg Kennelly

Killara Óg

8

Simon Leneghan

Mallow

9

Tom McGrath

St. Dominic’s

10

Billy Murphy

Mallow

11

Darragh O’Brien

Fermoy

12

James O’Brien

Fermoy

13

Edmond O’Donoghue

Buttevant

14

David O’Hanlon

Buttevant

15

Billy O’Riordan

Buttevant

16

Pearce Riordan

Killara Óg

17

Hughie Spratt

Buttevant

18

Aaron Trim

Buttevant

19

Conor Twomey

Killara Óg

20

Liam Walsh

Mallow

21

Noah Sherwood

Fermoy

22

Liam Cronin

Fermoy

23

Barry Taylor

Mallow

24

 

 

Seamus Sheehan

 

 

Ballyhooly

 

 

Mentors

 

Pat Spratt

GDA

Martin O’Brien

Granard Gaels

Martin Farrissey

 

Denis Twomey

 

David O’Sullivan

 

12.40pm: Mid Cork V West Cork

Referee: Cathal Egan

Mid Cork

 

Names

Club

1

Stiofan McSweeney

Uibh Laoire

2

Sean O’Sullivan

Aghabullogue

3

Colm Gillespie

Aghabullogue

4

James Lane

Aghabullogue

5

Aaron O Sullivan

Aghabullogue

6

Sean Twomey

Donoughmore

7

Fintan O Leary

Eire Og

8

Tadgh Lyons

Inniscarra

9

Eoin McNamara

Donoughmore

10

Darragh Lawton

Donoughmore

11

Conor Geoghegan

Inniscarra

12

Tom Coughlan

Inniscarra

13

Jack Sweeney

Uibh Laoire

14

Charlie Kelleher

Clondrohid

15

Alexander Asling

Kilmurry

16

Edward Myers

Naomh Aban

17

Cathal O Driscoll

Canovee

18

Adrian Casey

Naomh Aban

19

Sam Pickering

Uibh Laoire

20

Joe Mullane

Kilmurry

21

Aaron O’Mahony

Kilmurry

22

 

 

 

 

Noah O’Leary

 

 

 

 

Aghinagh

 

 

 

 

Mentors

 

Michael O Brien

Ballincollig

Colm Crowley

GDA

West Cork

 

Name

Club

1

Joshua Woods

Valley Rovers

2

Aaron Deasy

Coursey Rovers

3

Patrick Mc Carthy

Clonakilty

4

Fionn Mc Carthy

Clonakilty

5

Fionn Ustianowski

Kilbrittain

6

Conor Fitzpatrick

Kinsale

7

Ted O Callaghan

Kinsale

8

Daniel Lynch

Valley Rovers

9

Sean Ahern

Bandon

10

Sean McEntee

Valley Rovers

11

Eoin Guinane

Valley Rovers

12

Gearoid Kearney

Kinsale

13

Ryan Deasy

Slive Rua

14

Darragh Gough

Clonakilty

15

Ronan Crowley

Kilbrittain

16

Adam O Regan

Clonakilty

17

Eoin Cullinane

Ahan Gaels

18

Olan O Donovan

Ibane

19

Hugh O Mahoney

Bandon

20

Aaron Cullinane

Clonakilty

21

Dan Lane

Bandon

22

Cathal Barry

Kinsale

23

Darra Power

Bandon

24

Conor Payne

Bandon

25

Eoin Geary

Bandon

Mentors

 

Pat Gilmore

 Clonakilty

James Mc Carthy

GDA

Conan O Donovan

Clonakilty

2pm: Cork City (South) V West Cork (South)

Referee: PJ Dennehy

Cork City (South)

 

Names

Club

1

Callum O’Leary

Carrigaline

2

Daniel Quinn

Nemo Rangers

3

Dáire Cuthbert

Bishopstown

4

James Burke

Douglas

5

Kevin Werner

Ballinora

6

Tim O’Brien

Nemo Rangers

7

Neville O’Leary

Douglas

8

Darragh O’Donovan

Bishopstown

9

Robert Hanley

Douglas

10

Brian O’Sullivan

Ballinora

11

Eoin O’Flynn

Shamrocks

12

Michael Whelan

St Michaels

13

Max Sheridan

Bishopstown

14

Billy O’Neill

Nemo Rangers

15

James Kennefick

St. Finbarrs

16

Aardarsh Sinnathambi

Douglas

17

Tomas Vaughan

Carrigaline

18

Sam Sheridan

Bishopstown

19

Robert Quirke

Ballinora

20

Liam Jordan

Nemo Rangers

21

Darragh Mulchinock

Carrigaline

22

Andrew O Sullivan

Ballinora

23

Charlie Lucas

Douglas

24

Bryan Hayes

Nemo Rangers

25

Callum O’Neill

Nemo Rangers

26

Artjomas Petrovs

Nemo Rangers

27

Chris O Keefe

Douglas

28

Luis Fogarty

Nemo Rangers

Mentors

 

Mick Daly

Nemo Rangers

Michael Shields

St Finbarrs

Sean Crowley

GDA

West Cork (South)

 

Names

Club

1

Eoghan O Donoughue

Bantry Blues

2

Shane Barry

Sam Maguires

3

Mark Keating

O Donovan Rossa

4

Liam Tobin

Kilmacbea

5

Dylan Hourhane

O Donovan Rossa

6

Mark O Sullivan

Bantry Blues

7

James Buckley

Castlehaven

8

Michael O Donovan

Bantry Blues

9

Conor O Sullivan

Kilmeen

10

Jack Sheehy

Bantry Blues

11

Dan Andrews

St Colums

12

Callum McElhinny

Caha Og

13

Sean Lawton

St Colums

14

Michael Maguire

Castlehaven

15

Fionn O Donovan

Bantry Blues

16

Edwin Collins

Ilen Rovers

17

Eden Healy

Dunmanus Rovers

18

Colin Arundel

Dunmanus Rovers

19

Frank Goggin

Gabriel Rangers

20

Conor Croinn

Bantry Blues

21

Paudie Crowley

Sam Maguires

22

Peter Ozubko

Bantry Blues

23

Ronan Hayes

Carbery Rangers

24

 

 

 

Shane O Connell

 

 

 

Castlehaven

 

 

 

Mentors

 

Aidan Cremin

Caha Og

Terry O Neill

Bantry Blues

Geno O Donovan

O Donovan Rossa

Paudie Crowley

GPO

Hurling Sat 31st Aug Pairc Ui Rinn

10.00am: Mid Cork Vs North Cork (West)

Mid Cork

 

Names

Club

1

Cathal O Driscoll

Cloughduv

2

Colm Gillespie

Aghabullogue

3

James Lane

Aghabullogue

4

Sean Lombard

Ballinhassig

5

Adam O Sullivan

Ballinhassig

6

Sean Healy

Ballinhassig

7

Sean O’Sullivan

Aghabullogue

8

Eoin McNamara

Donoughmore

9

Sean twomey

Donoughmore

10

Fintan O Leary

Eire Og

11

Dan Twomey

Grenagh

12

Jason o keeffe

Grenagh gaa

13

Paul Ahern

Grenagh GAA

14

Michael Murphy

Inniscarra

15

Aaron O’Sullivan

Aghabullogue

16

Tadhg Lyons

Inniscarra

17

Conor Geoghan

Inniscarra

18

Jack Sweeney

Uibh Laoire

19

Tom Coughlin

Inniscarra

20

Brian Dore

Ballincollig

21

Pete kelly

Ballincollig

22

Sean o Neill

Ballincollig

23

Ciaran Buckley

Ballincollig

24

 

 

 

 

 

 

Odhran O’Connell

 

 

 

 

 

 

Aghabullogue

 

 

 

 

 

 

Mentors

 

Ger Dinan

Douglas

Colm Crowley

GDA

North Cork (West)

 

  Names

  Club

1

Barry Taylor

Mallow

2

Bill Collins

Shandrum

3

Billy Murphy

Mallow

4

Cathal O’Riordan

Clyda Rovers

5

Colm Hannon

Killavullen

6

Colm Ring

Kilshannig

7

Conor Horan

Ballyhea

8

Daniel O’Connell

Shandrum

9

Deccie Copps

Mallow

10

Diarmuid O’Connor

Kanturk

11

DJ Collins

Charleville

12

Eoin O’Mahoney

Shandrum

13

Eoin O’Hanlon

Killavullen

14

Ethan Buckley

Milford

15

Fionn O’Sullivan

Ballyhea

16

Gareth Gleeson

Shandrum

17

Joe Hickey

Ballyhea

18

Kieran Murphy

Shandrum

19

Liam Malone

Mallow

20

Liam Walsh

Mallow

21

Mark Kelleher

Mallow

22

Niall Bourke

Clyda Rovers

23

Robert Troy

Shandrum

24

Sean O’Sullivan

Clyda Rovers

25

Simon Leneghan

Mallow

26

Stephen Minihan

Shandrum

27

Tom McCarthy

Shandrum

Mentors

 

Pat Spratt

GDA

Maurice O’Flaherty

Kanturk

Denis Twomey

 Kilara Og

Mark Cavanagh

Charleville

James Kennedy

 Charleville

11.20am: West Cork Vs Cork City (South)

West Cork

 

Names

Club

1

David Hickey

Courcey Rovers

2

Aaron Deasy

Courcey Rovers

3

Eoin Guinnane

Valley Rovers

4

Ted O Callaghan

Kinsale

5

Fionn Ustinouski

Kilbrittian

6

Matthew Woords

Valley Rovers

7

Shane Murnane

St Colums

8

Dan Andrews

St Colums

9

Sean Aherne

Bandon

10

Sean Mac an tSoi

Valley Rovers

11

Jack Sheehy

Bantry Blues

12

Olan O Donovan

Barryroe

13

Ronan Crowley

Kilbrittian

14

Darragh Collins

Bandon

15

Gearoid Kearney

Kinsale

16

Ciaran Twomey

Bandon

17

Aaron Cullinane

Clonakilty

18

Eoin Deasy

Sliabh Rua

19

Michael Maguire

Courcey Rovers

20

Conor O Donovan

Sliabh Rua

21

Conor Fitzpatrick

kinsale

22

 

 

 

 

 

 

 

Kevin Dart O Flynn

 

 

 

 

 

 

 

Valley Rovers

 

 

 

 

 

 

 

Mentors

 

Paudie Crowley

GPO

James McCarthy

GDA

Cork City (South)

 

Names

Club

1

Sean Cronin

Bishopstown

2

Jude Twomey

St. Finbarrs

3

Callum O’Neill

Nemo Rangers

4

Michael Whelan

Blackrock

5

Cian Falvey

Ballygarvan

6

Eanna McCarthy

Ballygarvan

7

Ciaran Kearney

Carrigaline

8

Brian O Sullivan

Ballinora

9

James Kennefick

St. Finbarrs

10

Charlie Lucas

Douglas

11

Dylan Barrett

Passage West

12

Eoin O’Flynn

Shamrocks

13

John Barrett

St Finbarrs

14

Darragh Browne

Blackrock

15

Artjoms Petrov

Nemo Rangers

16

Shane O Neill

Carrigaline

17

Callum O Leary

Carrigaline

18

Jack O’Farrell

Blackrock

19

Sean Mulcahy

Nemo Rangers

20

Darragh o donovan

Bishopstown

21

Daniel Quinn

Nemo Rangers

22

Bryan Hayes

Nemo Rangers

23

Cian Buckley

St. Finbarrs

24

fionnan barry

Douglas

25

Cathal Heffernan

Blackrock

26

Aardarsh Sinnathambi

Douglas

27

Robert Hanley

Douglas

28

Luis Fogarty

Douglas

Mentors

 

Mick Daly

Nemo Rangers

Denis Murphy

Glen Rovers

Sean Crowley

GDA

12.40pm: East Cork (North) Vs North Cork (East)

East Cork (North)

 

Name

Club

1

Fionn kidney

Carrigtwohill

2

Cillian Barry

Carrigtwohill

3

Daniel Murnane

Carrigtwohill

4

Joel Joseph

Carrigtwohill

5

Sean Brennan

Carrigtwohill

6

Timmy Wilk

Cobh

7

Shane Claassen

Cobh

25

Sean O Connell

Cobh

8

Peter O’Shea

Erin’s Own

9

Tiernan Connell

Erin’s Own

10

Shane Irwin

Erin’s Own

11

Cian Dunphy

Erin’s Own

12

Matt O’Riordan

Erin’s Own

13

Peter O’Shea

Erin’s Own

14

Seán O Donoghue

St Catherines

15

Oisín Fitzgerald

St Catherines

16

Darragh Morrison

St Catherines

17

Kian O Donoghue

St Catherines

18

Nathan Sheehan

St Catherines

19

Cian Cronin

Watergrasshill

20

Michael O Driscoll

Watergrasshill

21

Liam Foley

Watergrasshill

22

Ciaran O Riordan

Watergrasshill

23

Ciaran O Leary

Watergrasshill

24

 

 

 

Sam Dennehy

 

 

 

Watergrasshill

 

 

 

Mentors

 

Noel O Brien

St Catherines

Kieran Brennan

Carrigtwohill

Shane O Regan

Watergrasshill

North Cork (East)

 

  Name

 Club

1

Aaron Trim

Buttevant

2

Brendan Daly

Fermoy

3

Calvin O’Sullivan

Fermoy

4

Conor Twomey

Killara Óg

5

Cormac O’Sullivan

Bride Rovers

6

Darragh O’Brien

Fermoy

7

Denis Cashman

Bride Rovers

8

Edmond O’Donoghue

Buttevant

9

Eoin Flynn

Ballygiblin

10

Eoin Geary

Ballygiblin

11

Eoin Sykes

Ballycastle Gaels

12

Finn McKee

Dromtarriffe

13

Hughie Spratt

Buttevant

14

James O’Brien

Fermoy

15

Killian Cronin

Kildorrery

16

Killian Barry

Bride Rovers

17

Liam Cronin

Fermoy

18

Louis Roche

Bride Rovers

19

Noah Sherwood

Fermoy

20

Oisin Farrell Carey

Killara Óg

21

Pearce Riordan

Killara Óg

22

Philip Flynn

Fermoy

23

Ryan O’Callaghan

Bride Rovers

24

Sean Óg Kennelly

Killara Óg

25

Shane Coughlan

Fermoy

26

Tiernan Mahon

Fermoy

Mentors

 

Pat Spratt

GDA

Maurice O’Flaherty

Kanturk

Denis Twomey

 Kilara Og

Mark Cavanagh

Charleville

James Kennedy

 Charleville

2pm: Cork City (North) Vs East Cork (South)

Cork City (North)

 

Names

Club

1

Ben Heffernan

Glen Rovers

2

Darragh O Connor

Sarsfield

3

Adam McCarthy

Sarsfield

4

Daniel Blake

Whitechurch

5

Eddie Coughlan

Whites Cross

6

Tiernan Buckley

Blarney

7

Peter Lehane

Na Piarsaigh

8

Ross O Sullivan

Na Piarsaigh

9

John Leddy

Sarsfield

10

Sean Paul Cooke

Na Piarsaigh

11

Alex Lynch

Na Piarsaigh

12

Ciaran Maguire

Glen Rovers

13

Jerry Murphy

Blarney

14

Frank McCarthy

Sarsfield

15

Cian Mulcahy

Sarsfield

16

Conor O Rourke

Sarsfield

17

Ruiri Hurley

Sarsfield

18

Joe Cronin

Blarney

19

Stephen Lynham

Glen Rovers

20

John Kelleher

Whitechurch

21

Sam McNamara

Sarsfield

22

 

Alex Mullery

 

Mayfield

 

Mentors

 

Clive O Donovan

Mayfield

Ger Manley

Midleton

Paudie O Brien

GDA

East Cork (South)

 

Name

Club

1

Fionn O’Connor

Aghada

2

Noah Devoy

Aghada

3

Fionn O Callaghan

Aghada

4

Oscar Slye

Aghada

5

John Walsh

Aghada

6

Conor O’Leary

Fr O’Neills

7

James O’Brien

Fr O’Neills

8

Niall Lang

Midleton

9

Tadgh O’Leary Hayes

Midleton

10

Alex Moloney

Midleton

11

Dara Scanlon

Midleton

12

Zach Smith

Midleton

13

James Murray

Youghal

14

Conor Galvin

Youghal

15

Daragh Fitzgerald

Midleton

16

Evan McGrath

Midleton

17

Bobby Nicholson

Youghal

18

Tadgh Bohan

Midleton

19

Sean Geaney

Kiltha Og

20

Dylan McCarthy

Killeagh

21

Colm Leahy

Killeagh

22

Pierce Geary

Killeagh

23

Rory Lester

Midleton

Mentors

 

Alan Devoy

Aghada

Peter Smyth

Midleton

Vince Murray

Youghal

Launch

In Pairc Ui Chaoimh on the 7th May, 2019 Cork GAA and Rebel Óg launched an exciting new competition for U14 players in the county.

Under this new structure, eight regional teams were formed broken up into two groups of four teams to play in a league  format with the next phase of the competition pitting the top two teams in each group in to the Cup with the third and fourth placed teams entering the Shield.

The structure cast the net far and wide catering for 400 players between hurling and football in games running from May to August in both codes. The teams were drawn up on a geographical basis, but with soft borders on the traditional divisional boundaries to ensure all teams were of a similar standard.

Speaking at the launch at the time, Cork Chairperson, Tracey Kennedy welcomed the new format noting that “clubs throughout  the county should benefit from this structure as there will be more club players involved in a full season of  activity at a high level and they will return to their clubs as better players”.

County Coaching Officer Ronan Dwane attended the launch and was very optimistic that the new league format would ensure that “very few players slipped through the net as the increase in teams from 4 to 8 meant that squads were more localised allowing more players to be involved over a full season”.

County Games Manager Kevin O Callaghan feels this is a very exciting move for Cork GAA and “given the size of  the county, it is appropriate to cast the net wider given that there is much evidence across the world at this point to indicate that increasing participation in a development programme will result in an improvement in 
overall playing standards and a broader pool of players capable of playing at elite level in future years. The move away from formal inter county activity demonstrates a commitment to long term player development rather than short term inter county success which has no correlation with inter county performance in future years. In this context, this new format represents an age appropriate pathway for players to start out at representative level in Cork”.